Tajemnica męskiej wrażliwości…

Żyjemy w świecie masek. Nosimy je codziennie, właściwie nie rozstając się z nimi. Wrosły one w nas tak bardzo, że zapomnieliśmy, kim naprawdę jesteśmy. Trzymamy się szablonów, etykiet, tego, co nam wpajano przez lata. Tyczy się to, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Różnica jest jedynie taka, że kobiety mają większe możliwości pracy z szablonami. Mamy w końcu szeroki zakres prasy kobiecej, portali, warsztaty tylko dla kobiet. Podkreśla się to, jak mamy być asertywne, zadbane, jak kochać siebie, jak wspierać swoją wrażliwość. A co z mężczyznami? Czy dla nich również jest taka przestrzeń? Z moich obserwacji wynika,  że nie, a jeśli już są organizowane inicjatywy dla mężczyzn, to nadal związane są z archetypami, nie zaś pobudzaniem ich wrażliwości, z której w mojej ocenie zostali pozbawieni. 

Zainspirowało mnie to, aby 3 stycznia 2022r. wygłosić mowę dedykowaną męskiej wrażliwości, w szczecińskim Klubie Toastmasters. Bo jeśli walczymy o równouprawnienie, feminatywy językowe, bycie psycholożkami, gościniami, chirurżkami, to dopuśćmy do głosu męską wrażliwość. Boli Cię to, że Twój mąż, syn, ojciec nie mówi o uczuciach, jest zamknięty, nerwowy, boi się okazać słabości, wręcz nie potrafi o tym mówić, tak jak łatwo robisz to Ty? Zastanów się, z czego to wynika? Zastanów się, co we wnętrzu tego herosa, rycerza na białym koniu, zimnym draniu, nieśmiałym chłopcu, grzecznym synku, prymusie tak naprawdę się dzieje. A uwierz mi pod tą warstwą grubej skorupy dzieje się naprawdę wiele. A może Ty, mężczyzno czujesz się osamotniony z tym co czujesz? Zjada Cię strach, nieumiejętność wyrażenia i poradzenia sobie z uczuciami? Zrozumieniem tego… Wiedz, że nie musisz być z tym sam.

 


Tajemnica męskiej wrażliwości

Dzisiejszą mowę dedykuję wszystkim Panom.

Danuta Rinn śpiewała – gdzie Ci mężczyźni, prawdziwi tacy. I zastanawiając się nad słowami refrenu tejże piosenki trzeba zadać sobie pytanie, jaki jest ten prawdziwy mężczyzna? Wiele mówi się o tym, jakie powinny być prawdziwe kobiety – świadome siebie i swojej wartości, zaradne, silne, samowystarczalne, zadbane, i patrząc z perspektywy dzisiejszego świata – być same dla siebie, jak bohaterki. Samice Alfa, które są wrażliwe, chcą bliskości, ale właściwie nie potrzebują mężczyzny. Jakby nieco skradły męskiej populacji ich energii.  A mężczyźni? Jacy Wy, prawdziwi powinniście być? Zastanawialiście się nad tym? Co jest prawdą, a co zostało Wam wpojone?

Nie rycz, masz być silny, a nie słaby, nie okazuj uczuć, to niemęskie. Jakby uczucia, czy nasze naturalne odruchy obronne dało się podzielić na męskie i niemęskie.

Wpojono Wam, tak, jak i nam-kobietom różne role, zamiast szukania prawdziwego Ja.  My mamy być jak księżniczki, kury domowe, króliczki Playboya, kobiety sukcesu – zależnie od archetypu. Wy Herosi niczym Herkules, eleganccy i nonszalanccy jak Clark Gable z Przeminęło z Wiatrem, seksualni jak Christian Grey, i  skryci, zakładający maski jak Batman. Maski, pod którymi skrywają się Wasze prawdziwe Ja i uczucia, których tak, jak kobiety również macie w sobie sporo. 

Wiele mówi się o kobiecej wrażliwości, a co z męską? Wypartą, zaniedbaną, zakazaną, spaloną na stosie. Przecież chłopaki nie płaczą, no gdzie! Mężczyzna płacze? Na samą myśl przychodzi wiele epitatów na P, na C i na wiele innych liter alfabetu. Krzyczymy o emancypacji kobiet, równouprawnieniu, walczymy o swoje prawa, a co z mężczyznami? Oni również mają prawo walczyć o prawo do wyrażania uczuć bez strachu o swoją wrażliwość. 

Kobieto, jeśli Twój mężczyzna, niezależnie, czy jest to Twój syn, mąż, ojciec,  płacze przy krojeniu cebuli, wzrusza się słuchając muzyki klasycznej, wyje z bólu szukając w pralce drugiej skarpetki, a mówiąc poważnie, jeśli po prostu potrzebuje wyrazić swoją wrażliwość to pozwól mu na to, tak, jak ty pozwalasz sobie. On też potrzebuje Twojego wsparcia. Wysłuchaj go, tak, jak on wysłuchuje Ciebie. Pozwól mu otworzyć się, zrozumieć i poczuć bezpieczną przestrzeń swojej wrażliwości. Naucz go, bo kto lepiej to zrobi, jak Ty?

Mężczyźni, oto mój przekaz dla Was: płaczcie, czujcie, otwierajcie się, bądźcie sobą i pielęgnujcie swoją wrażliwość, bo..

Chłopaki też płaczą i to jest cała tajemnica męskiej wrażliwości.

Anna Jakubczak

O Anna Jakubczak

Anna Jakubczak (pseud. lit. Maria Ivanova) – poetka, prozatorka, publicystka, animatorka kultury, założyciel portali E-Tuszem.pl oraz Ukochajsiebie.pl. Organizatorka spotkań autorskich oraz performance’ów artystycznych m.in. w Książnicy Pomorskiej, Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Ukończyła studia magisterskie na kierunku dziennikarstwo i zarządzanie mediami na Uniwersytecie Szczecińskim, broniąc pracę dyplomową pt. Kreowanie wizerunku medialnego na przykładzie działalności Kabaretu OT.TO.